גוגל רוצה שתחשבו כמו אנשים לא כמו מנוע חיפוש

בשנות השבעים והשמונים, הרבה לפני שמישהו בכלל חשב על גוגל, מערכות אחזור המידע שהיוו את מנועי החיפוש של פעם (כדוגמת דיאלוג) עבדו בעצם כמו רובוטים: כאשר המשתמש היה מקליד ערך לחיפוש,הוא היה צריך להשתמש בשפה ידועה ומוכרת לכל. למשל, היה אפשר להורות לחפש מילה מסוימת בתיאור המסמך , במילות המפתח שלו או בתוכן שלו.

לעומת זאת, כיום מרבית מנועי החיפוש המסחריים עובדים בצורה לא שקופה והמשתמש לא יודע בדיוק כיצד כל חלק של השאילתא שלו מפורש על ידי המערכת. גוגל אמנם מדגיש את מילות החיפוש שאנחנו מחפשים, אבל זהו בערך הרמז היחיד שהוא נותן לנו.

 

ככל שעוברות השנים, כך האלגוריתם של גוגל נעשה מורכב יותר ולנו קשה יותר לחזות איזה סט של תוצאות נקבל. לדוגמה, אם חיפשתם “צימרים” , יכול להיות שתקבלו אתר של מקדם אתרים שהחלפתם איתו קישורים לפני כמה ימים במקום האתר שאתם מצפים לו באחד מעשרת המקומות הראשונים. מהי הסיבה לכך? אותו מקדם נמצא בעצם באנשי הקשר שלנו ב – Gmail! (למרות שכבר אין את גוגל באזז, האלגוריתם מתייחס לתיבת הדואר שלנו כרשת חברתית).

נקודת המבט של מקדמי האתרים

אם כך, נקודת המבט של הגולשים ובמיוחד של מקדמי האתרים צריכה להשתנות : לא עוד קידום אתרים ממוכן ומשעמם, אלא בניית אתרים משוקעים ומעניינים עם שורשים ברשתות חברתיות ושיתופי פעולה עם אתרים אחרים. המחשבה צריכה להיות על הגולש ולא על מנועי החיפוש מכיוון שמנועי החיפוש רוצים להיות כמה שיותר דומים לבני אדם…

ראנד פישקין, אחד מהבלוגרים הנחשבים בעולם בתחום קידום האתרים ואחד ממייסדי SEOmoz, טוען כי בשנת 2012 גוגל תהיה חייבת להתחשב במיוחד בשיתוף בתוך רשתות חברתיות (כולל הרשת שלה עצמה, גוגל פלוס), ואם האתר שלכם לא יהיה שם, כיצד בדיוק ישתפו אותו?! עוד הוא טוען כי קישורים על גבול הספאם ושימוש בתוכניות אוטומטיות לקישורים לא יעבדו יותר. במילים אחרות, אי אפשר כבר לחשוב כמו מכונה, צריך לחשוב כמו בני אדם!

כמו כן, פישקין מוסיף שנראה יותר ויותר הסתרת מידע מגוגל, במיוחד באנליטיקס (שרות הסטטיסטיקה של גוגל למנהלי אתרים), שם כל הגולשים שמחוברים לחשבון גוגל לא שולחים מידע אודות מילות החיפוש שלהן לגוגל. כלומר, במקרים רבים לא נוכל למדוד מספרים מדויקים של חיפושים ונצטרך לפעול על פי ההיגיון ואולי אף מעט לפי תחושת בטן כאשר נרצה לתכנן אסטרטגיה של מילות מפתח.

בסופו של יום, מקדמי האתרים יצטרכו להיות יצירתיים יותר ולחשוב על דרכים יצירתיות כיצד לקדם את האתרים שלהם מבלי ליפול לרוטינה של עבודה קבועה החוזרת על עצמה ויכולה לקרוס כמו מגדל קלפים עם כל שינוי אלגוריתם.