גוגל אדוורדס מול SEO

קידום אורגני למנועי חיפוש (SEO) וקידום ממומן באמצעות מודעות Adwords הן שתי צורות קידום שונות ששתיהן אמורות לגרום לאתר שלנו להופיע במקום בולט יותר בתוצאות החיפוש עבור חיפוש מסוים (מילת מפתח). תוצאות החיפוש בדרך כלל מחולקות גם כן לשני חלקים, כך שיש חלק אורגני וחלק ממומן. בעוד לחיצה על תוצאה אורגנית לא עולה כסף, על כל לחיצה על גבי תוצאה ממומנת, יש לשלם לגוגל.

מיקום פיזי של התוצאות

התוצאות הממומנות יכולות להופיע מעל התוצאות האורגניות או מתחתן (תכונה חדשה שנוספה לא מזמן). בנוסף, הן נמצאות גם בצד שמאל או ימין , בהתאם לשפה המקומית בה פועל גוגל.

כאשר התוצאות הממומנות מופיעות למעלה או בצדדים, גולשים מסוימים נוטים להתעלם מהן באופן אוטומטי ולכן יש לתוצאות האורגניות יתרון מסוים.  הדבר תלוי גם בנושא אותו מחפש הגולש. לדוגמה, מי שמחפש שירותים בתשלום, סביר שיהיה לו יותר עניין בקריאת מודעות. לעומת זאת, מי שמחפש נושאים אחרים שאין להם הקשר מסחרי ישיר (מילים לשירים), סביר להניח שלא יתמקד בהכרח במודעות, וגם הקשר שלהן לחיפוש יהיה רופף יחסית.

מכיוון שתוצאות ממומנות המופיעות למטה הן חדשות יחסית, קשה לדעת מהי השפעתן על הגולשים, אך מניחים שהן דווקא אטרקטיביות יותר כי הן נראות כמו המשך טבעי של רצף התוצאות האורגניות.

קביעת המיקום (דירוג)

קביעת המיקום של התוצאות האורגניות נקבע לפי מספר רב של פרמטרים כמו מספר הקישורים הנכנסים לאתר, מבנה העמודים והכותרות שלהם. לעומת זאת, מיקום המודעות של אדוורדס נקבע לפי פרמטרים אחרים כמו איכות המודעה (כמה לוחצים עליה), איכות דף הנחיתה (יכול להיות גם דף בודד) ובעיקר המחיר אותו מוכן לשלם המפרסם.

בגלל הפרמטרים השונים , קידום אורגני וניהול מסע פרסום של מודעות Adwords (קמפיין) בדרך כלל נעשים על ידי אנשים עם התמחות שונה, אפילו במקרים בהם שניהם עובדים באותה חברת שיווק באינטרנט.

מיידיות קבלת התוצאות

קידום אתרים אורגני יכול לארוך בין מספר חודשיים לשנה ואפילו שנתיים, במיוחד בזירות בהן יש תחרות רבה במיוחד. לעומת זאת, מודעות אדוורדס יכולות להופיע מיד, כל עוד המפרסם מוכן להציע מחיר גבוה יותר ממתחריו וניתן להפסיק את הופעתה בכל רגע (הורדת המחיר לכל לחיצה היא תוצאה של פידבק ולכן יכולה לקחת זמן).  קידום אורגני יכול להשתלם יותר בטווח הארוך אם מדובר בזירות בתחרות בינונית ומטה בהן לו צריך לבצע פעולות קידום כל יום וכל חודש.

תשלום

כאשר שוכרים את שירותיו של מקדם אורגני, משלמים ישירות לו. לעומת זאת, כאשר שוכרים איש קידום ממומן, התשלום צריך להתחלק בין מימון המודעות עצמן ובין השכר המגיע לו. בדרך כלל מקובל להוריד סכום קבוע עבור השכר, ובסכום הנותר משתמש המקדם כדי לקבל כמה שיותר לחיצות על המודעות.