איך עונים לשאלה – כמה עולה לקדם אתר

כולם שואלים על המחיר של קידום האתר

לא משנה אם אתם לקוחות שרוצים לקדם את האתר שלכם, או שאתם מקדמים אתרים בעצמכם, אתם בכל מקרה יודעים שבשלב מסוים תצוץ השאלה על המחיר של קידום האתר. בהתחלה מדברים קצת על מה זה קידום אתרים, הלקוח שואל שאלות, החברה עונה, מסבירים קצת מונחי יסוד, מדברים על זמנים – ואז מישהו מעלה את שאלת המחיר, ופתאום יש שקט מוחלט.

 

מצד אחד, חשוב להבין שרוב החברות ממש לא אוהבות ששואלים אותן את השאלה הזו. מדוע? כי קידום אתרים תלוי בכל כך הרבה פרמטרים, כך ששליפה מהמותן של מחיר היא פשוט לא מקצועית ולא אחראית. אם לקוח מקבל מיד מחיר – כנראה שהגורם הוא פחות מקצועי.

מצד שני, כשהלקוח שואל שאלה – הוא מצפה לתשובה, ותשובה כמו “יעלה כמה שיעלה”, מן הסתם לא מראה על אחריות ורצינות. אז איפה עובר הגבול ואיך קובעים את המחיר לקידום?

להסביר את הפרמטרים

בעלי החברות, צריכים להסביר ללקוחות שלהם, כי המחיר עבור קידום אתרים הוא לא אחיד בין כל הלקוחות. יש כמה קווים מנחים, שעוזרים לקבוע את המחיר לכל לקוח, בעיקר בהתאם לרמת הקושי של הקידום:

הוותק של האתר – אם מדובר באתר חדש שזה עתה הוקם, עלות הקידום שלו תהיה יותר גבוהה. מדוע? כי הרבה יותר קל לשווק אתר וותיק – זה אתר שגוגל כבר מכיר, ורק מעצם הוותק שלו, הוא נחשב לאמין ומוצלח יותר בעיני גוגל כי הוא “שרד” יותר זמן.

השפה של האתר – אמנם נראה שהתחום של קידום האתרים בישראל גועש ללא הפסקה, אבל מדובר בקושי בטיפה בים, אם משווים את זה לתחום של קידום אתרים באנגלית. התחרות בשפה האנגלית היא תחרות הרבה יותר עזה, מה גם שקידום בשפה האנגלית ממילא יהיה יקר יותר, כי חברות הקידום צריכות לשכור את השירות של אנשי קידום ושיווק שיש להם ידע נרחב מאד בשפה האנגלית. ברור שכל קידום בשפה זרה נוספת, יגרור איתו תוספת בתשלום.

כמות הביטויים – אם תרצו לקדם בסך הכל מספר מועט של ביטויים שיחזרו על עצמם, מחיר הקידום יהיה זול יותר מאשר מקרים שבהם תביאו לחברת הקידום רשימה של 68 ביטויי מפתח שונים שאותם תרצו לקדם – שהרי על כל ביטוי מפתח צריך לעשות עבודה רבה.

הפופולאריות של ביטויי המפתח – יש ביטויים שקל יותר לקדם, ויש ביטויים כלליים מאד, פופולאריים מאד, שקשה לקדם. חברת הקידום תדרוש יותר כסף, אם היא תידרש ליותר השקעה בקידום ביטוי המפתח הפופולארי.

לסכם מראש על מחיר

למרות כל האמור לעיל, רוב החברות הרציניות בתחום של קידום אתרים, כן מסכמות עם הלקוחות שלהם מראש על סכום מסוים. אולם, חשוב לסכם על סכום זה אחרי שכל הקלפים הונחו על השולחן, ואחרי שברור מה תהיה מידת ההשקעה שהחברה תצטרך לתת לאתר. כך מסכמים מראש על סכום, רק אחרי שעושים לפחות ישיבה אחת פנים מול פנים, וכולם יוצאים מרוצים.