איך מבססים מיתוג על ערכים

מיתוג הוא שלב חיוני להצלחת כל עסק ובמיוחד לעסק גלובלי. מיתוג מעורר אצל הצרכן תחושות ורגשות כלפי המוצר. צבעים, צורות, ערוצי  פרסום והאנשים המשתמשים במוצרי החברה, לכל אלה יש השפעות על מיתוג המוצר. מיתוג מוצלח יכול להגדיל את מכירות המוצר ולהפוך אותו לאוטוריטה. מיתוג כושל יכול לפגוע בחברה ואף ליצור לה תדמית שלילית. בשנות התשעים אפל הבינו שמשהו לא עובד בתהליך המיתוג של החברה. לכן סטיב ג’ובס המנוח הציג אסטרטגיית מיתוג חדשה.

 

מסר ברור

סטיב ג’ובס טען ששיווק חייב להתבסס על ערכים.  בעולם מסובך ורועש, קשה מאוד לגרום לאנשים לזכור משהו על חברה מסוימת. צריך להיות מאוד ברורים כאשר מכוונים מסר ללקוחות פוטנציאלים. אפל, כך הסביר ג’ובס, הוא בין המותגים היותר מצלחים ברחבי העולם, יחד עם מותגים כמו דיסני, נייקי, קוקה-קולה, סוני ואחרים. אבל אפילו מותג גדול צריך השקעה וטיפול.  סטיב ג’ובס הודה שמותג אפל סבל מהזנחה בשנות התשעים.

לדבר על ערכים

ג’ובס סבר שלא צריך להתמקד בתהליך המיתוג בפרטים טכניים או להסביר למה אפל טובה יותר ממיקרוסופט.  מיתוג יכול לשנות את גרף המכירות לגמרי. למשל תעשיית החלב בארצות הברית דיברה על כך שחלב הוא טוב לבריאות. אחר כך הם אימצו את הסלוגן “Got Milk” וגייסו לקמפיין מפורסמים שהצטלמו שותים חלב. המכירות זינקו באופן דראסטי. נייקי למשל מוכרים נעליים, אבל כשחושבים על נייקי  – חושבים מעבר. נייקי לא מדברים על המוצר בפרסומות. הם לא מסבירים למה הם טובים יותר מחברות אחרות. הם נותנים כבוד לספורטאים גדולים. הם נותנים כבוד לספורט עצמו.

לחולל שינוי

אפל הוציאו הון על פרסום עד שלבסוף החליטו לשנות את אסטרטגיית השיווק. אפל החליטו שהם רוצים להסביר לאנשים מה הם מייצגים ומה חלקם בעולם. ג’ובס הסביר שמהות אפל היא לא יצירת מחשבים, אף על פי שהם עושים זאת טוב מאוד – אפל מבוססת על יותר מזה. אפל מאמינים שאנשים עם תשוקה יכולים לחולל שינוי בעולם. אפל מאמינים שאנשים שהיו מספיק משוגעים כדי לשנות את העולם, הם אלה שבאמת שינו אותו בסופו של דבר.

לחשוב שונה

לכן אפל החליטו לשנות את תהליך המיתוג ולהשתמש בערך עליו מבוססת החברה. עולם השיווק משנתה כל הזמן כמו גם החברה ומוצריה, אבל על ערכי הליבה חייבים לשמור. אפל חיפשו דרך לשדר את זה. ולכם הם החליטו לכבד את האנשים ששינו את העולם.  הם הלכו על הסלוגן”Think Different”   והציגו בפרסומת של אפל אנשים כמו אלברט איינשטיין, מרטין לותר קינג, ג’ון לנון מוחמד עלי, מהטמה גדי ורבים אחרים.