איך לשרוד את גוגל פנדה

ב 24 לפברואר 2011 גוגל שחררו את אלגוריתם פנדה שהשפיע על 12% מתוצאות החיפוש. האלגוריתם השפיע תחילה על  ארצות הברית ובהדרגה הגיע לשאר מדינות העולם. מי שנפגע ממנו היו בעלי אתרים עם תוכל לא איכותי ותוכל כפול. המטרה של אלגוריתם זה היא להוציא את חוות התוכן ממנוע החיפוש מכיוון שרמת התוכן בהם היא נמוכה ולא תמיד מדויקת. אם פתאום האתר שלכם התדרדר מהעמוד הראשון בגוגל לדפים האחוריים סימן שנפגעתם מהאלגוריתם. עליכם לבצע את השינויים הדרושים כמה שיותר מהר. בכל כמה חודשים האלגוריתם מתעדכן ומשתפר, כך שאם עדין לא נפגעתם, תהיו מוכנים לספוג את המכה בקרוב.

 איך הכל התחיל

גוגל פנדה נולד כתוצאה מכך שאנשים התלוננו על תוכן ירוד בדפים הראשונים של מנוע החיפוש. בנוסף במקרים רבים, מי שחיפש אתר רשמי בנושא מסוים, לא הצליח למצוא אותו בתוצאות הראשונות כי אתרים לא רשמיים בנושא הופיעו במקום. עדכוני פנדה נועדו לחדד את יכולת מנוע החיפוש להבדיל בין תוכן איכותי לספאם ולהציג לגולש את התוצאות הרלוונטיות עבורו.

בדיקת אנליטיקס

 כאמור כדי לדעת עם נפגעתם מגוגל פנדה הדבר הפשוט ביותר אותו תוכלו לעשות הוא לבדוק מה מיקום האתר שלכן נכון להיום בגוגל. אם הוא התדרדר אחורה –  פנדה מצא אתכם אבל יכול להיות שההשפעה עליכם תהיה קטנה יותר, כמו למשל כמה מקומות במקום כמה דפים. כדי לדעת עם פנדה הוא הגורם לכן, בדקו את הגרפים בגוגל אנליטיקס. עם חלה בהם ירידה חדה מבלי שעשיתם שינויים באתר, סימן שפנדה פגע בכם. אל תסתפקו בכך. בדקו את  “תוצאות מנוע החיפוש”. בחרו את אופציות התוצאות שאינן בתשלום. לחצו על “גוגל” כדי לראות רק את התנועה מגוגל. לחצו אל “מילות המפתח” ואחר כך על מדינה/אזור.  הכניסו את המדינה הרצויה. אם תכניסו את ארצות הברית למשל, ותראו צניחה של 50% –  סימן שאתם קורבן של גוגל פנדה. אפשר לבדוק את המצב גם ברמת מילות המפתח. בדקו האם חלה צניחה בכניסה ממילות מפתח בכמה דפים באתר.

איך לתקן את המצב?

גם אם יש לכם כפילות תוכן בכמה עשרות דפים באתר, או תוכן לא איכותי, לא רק הדפים האלה יפגעו אלא כל האתר עצמו. בדקו את העניין בגוגל אנליטקס ב”תוכן” ובחרו שם באופציית דפי הנחיתה המובילים. כך תכלו להבין אילו דפים נפגעו ואיזה תוכן צריך להסיר בדחיפות כדי להחזיר את האתר למקומו הטבעי באינדוקס הבא. אם יש לכם הרבה דפים איכותיים באתר לצד דפים עם תוכן ירוד, האלגוריתם לא יפסח עליכם. החליפו את התוכן הירוד בתוכן איכותי והכניסו אך ורק מאמרים שלא מופיעים בשום אתר אחר. מאמרים איכותיים וייחודיים. השקיעו יותר זמן בהעלאת תוכן לאתר מאשר בבניית לינקים במקורות אחרים. הימנעו מלעלות מאמרים לחוות תוכן מפני שגוגל מנסים להילחם בהם, ולכן לא כדאי להיות בצד של האויב.