איך לטפל בתוכן משוכפל אך רלוונטי

כבר מעל לשנה כולם מודעים לכך שתוכן לא איכותי ותוכן משוכפל יכול לדרדר את האתר בדירוג במנועי החיפוש. מאמרים משוכפלים, כאלה שחוזרים בתוך האתר, או כאלה שחוזרים על תוכן מחוץ לאתר, נחשבים למאמרים מזיקים בעידן האלגוריתמים פנדה וגוגל. אבל לפעמים נוצרת דילמה: כשאתר בכיר כמו Ynet כותב על עסק כלשהו, בעל העסק ירצה שהמאמר יופיע גם אצלו. לעיתים קרובים נכתבים מאמרים בנושא העסק וגם אז בעל העסק ירצה שמידע זה יופיע אצלו באתר על מנת לעדכן את הלקוחות. אז מה עושים במקרה כזה? מאט כץ עונה על השאלה.

 

עדיפות לאתר סמכותי ובכיר יותר

אם יש לכם באתר חלק של “כתבו עלינו” או אזור בו התוכן נוצר על ידי עדכוני RSS, כדאי מאוד להסיר אותו. אתרים כמו Ynet   או וואלה נחשבים לאתרים בכירים וסמכותיים. התוכן שנוצר בהם הוא תוכן מקורי, רלוונטי ואיכותי. לאתרים אלה יש סמכות גבוהה. לכן בכל מצב, גם אם נכתב מאמר על החברה שלכם ועל הנושא בו אתם עוסקים והוא מופיע בשני המקומות, האתר שלכם הוא זה שיפגע. כי עם כל הכבוד לחברה שלכם, אתר Ynet תמיד יצא עם היד על העליונה כשגוגל יבחר להעניש את האתר עם התוכן המשוכפל.

להסיר תוכן משוכפל גם אם הוא רלוונטי

 כאמור, מאט כץ ממליץ להוריד את החלק בו נוצר תוכן באופן אוטומטי. פתרונות חלופיים הוא לא מציע  אבל הינה כמה מהם. חוץ מלהוריד את  התוכן מהאתר אפשר להכניס אותו בדרך אחרת: אפשר ליצור גלריית “כתבו עלינו” ולעלות לתוכה את המאמרים בתמונות. כלומר בפורמט של צילומי מסך. כף תצליחו להתחמק מתוכן משוכפל. דרך נוספת, ולמעשה הדרך שנחשבת לטובה ביותר, היא פשוט ליצור מדור “כתבו עלינו” ולהכניס בו קישורים למאמרים שפורסמו בכלי התקשורת.

מאמר שהוא פרפרזה

חשוב להבין כי תוכן משוכפל, גם אם אתם הוא מקור התוכן, יזיק לאתר. אתר בכיר תמיד יקבל את העדיפות מגוגל מול אתר נחות ממנו גם אם הוא אתר איכותי. לכן אפשר לכתוב מאמר על המאמר. כלומר תכתבו מאמר שהוא פרפרזה על המאמר המקורי. כתבו את המאמר במילים שלכם, תוכך כדי מתן קרדיט למקור. זה נורא מפתה להכניס מאמר שכתבו עליכם לתוך האתר שלכם, אך זה ממש לא שווה את מחיר הפגיעה בקידום האתר.

מה שטוב לגולש טוב גם לגוגל

בכל מקרה, תמיד כדאי להתמקד בכתיבת תוכן מקורי ושימושי לגולשים ולשמור על זכויות יוצרים. השתדלו להכניס רעיונות והצעות משלכם ותמיד להיות רלוונטיים לנושא. על תמדדו את צפיפות המילים. אל תמלאו את האתר במילות מפתח. פשוט כתבו לבני אדם ולא למנוע החיפוש. כי בסופו של דבר, גוגל רוצה את טובת הגולש. במילים אחרות  – מה שטוב לגולש טוב גם לגוגל.