איזה חידושים צפויים להיכנס לגוגל בשנת 2012

שנת 2012 כבר בפתח ואיתה צפויים מספר שינויים מסיבים במנוע החיפוש גוגל. המהנדסים של גוגל אמנם שומרים בקנאות על סודיות האלגוריתם, אך עדיין ניתן לחזות במידה רבה לאן נושבת הרוח לפי המגמות שכבר התחילו להתפתח ב -2011.

עליית חשיבתו של התוכן

אלגוריתם פנדה היה השינוי המשמעותי ביותר של גוגל 2011 ותפקידו העיקרי להפריד בין אתרים הכתובים בצורה איכותית ונותנים ערך מוסף אמיתי לגולש, ובין אתרים באיכות נמוכה המשכתבים תכנים של אתרים אחרים או משמשים כמלכודות דבש שמטרתם למשוך גולשים לדפים עמוסים בפרסומות.

נראה כי לצד עדכונים נוספים של אלגוריתם פנדה ב – 2011, גוגל תמשיך ותנסה לזהות מהו תוכן איכותי באמצעות זיהוי של אתרים “לא נאותים” שמצליחים בכל זאת להתמקם במקום גבוה. גוגל אמנם לא בודקת כל אתר ידנית, אבל מקבלת משוב מבודקים אנושיים המעריכים כל הזמן את האיכות הכללית של תוצאות החיפוש. לפיכך, מרוץ החתול והעכבר שבין מקדמי האתרים לגוגל בהחלט יהפוך להיות אגרסיבי יותר ב – 2012.

חיפוש חברתי

ההשקה של גוגל + ב– 2011 אמנם הביאה לרשת החברתית החדשה של גוגל כמות מפחידה של משתמשים (גם  בהשוואה לפייסבוק),אבל ככל שעבר הזמן, הסתבר שהפעילות של הגולשים נמוכה יחסית וההתלהבות הראשונית מהרשת החדשה דעכה במהירות.

עם זאת, גוגל לא מתכוונת לוותר בקלות על הפן החברתי וכבר כיום מציבה דפי פרופיל אישיים ודפים עסקיים מתוך גוגל + במיקום בולט בתוצאות החיפוש. גם עמודי אינטרנט ששותפו דרך כלים אחרים של גוגל (כגון Gmail) ואפילו טוויטר, מופיעים בצורה בולטת אצל גולשים מסוימים.

2012 תחזק את המגמה החברתית מתוך הבנה של גוגל שהמידע החברתי אותו אנחנו מפיצים כגולשים, הוא לא רק מידע עדכני יותר, אלא גם מידע שאנחנו נותנים בו יותר אמון מכיוון שהוא מועבר דרך אנשים שאנחנו סומכים עליהם. גם אם גוגל + לא תהיה פופולארית כמו פייסבוק, מקדמי האתרים יאלצו לעשות בה שימוש יום יומי על מנת לתפוס את הגל המתהווה הזה של החיפוש החברתי. כבר כיום ניתן למצוא שכמעט כל חברת קידום אתרים פותחת עמוד בגוגל + או מציבה כפתור +1 (הגרסה של גוגל ללייק) באתר האינטרנט שלה.

התרחבות של גוגל אל מחוץ לרשת הקלאסית

פרויקטים כמו  Google Music המאפשרים לשמור אוספי מוזיקה בענן ולקנות אלבומים ושירים חדשים דרך גוגל, מציבים את גוגל בשורה אחת עם חברות מדיה גדולות כגון Viacom  ורשתות הכבלים הגדולות כדוגמת HBO. אם לגוגל תהיה שליטה בתכנים עצמם ולא רק בתצוגה שלהם בתוצאות החיפוש , הדבר ייתן לה אפשרויות פרסום נרחבות יותר ויאפשר לה לקשר לתכנים הללו הישר מתוך תוצאות החיפוש , בדיוק כפי שהיום Google Places מפנה את הגולש אל דפי עסקים שנבנו על ידי גוגל